Pojem "Adobe Flex"

Adobe Flex je sada technologií od Adobe Systems pro vývoj a nasazení platformně nezávislých interaktivních internetových aplikací založených na Adobe Flash. Podporuje-li tedy daný prohlížeč a/nebo operační systém technologii Flash (přičemž toto platí u všech hlavních prohlížečů a operačních systémů), je možné v něm rovněž spustit aplikace založené na Adobe Flex.

Aplikace Adobe Flex neběží přímo na webové stránce, nýbrž v komponentě Adobe Flash. Může tedy na rozdíl od klasické webové stránky uchovávat stav. Výhodou je to, že Adobe Flash běží na různých prohlížečích prakticky stejně, není tedy potřeba se explicitně starat o rozdíly mezi různými prohlížeči, jako je tomu při využívání JavaScriptu a AJAXu.

Technologie umožňuje programátorovi mj. snadný návrh GUI, použití vizuálních motivů, připojení k datovým službám nebo komunikaci aplikace se vzdáleným serverem analogicky s technologií AJAX. Dochází tak ke značnému zefektivnění práce, zpřehlednění kódu a zvýšení robustnosti a odolnosti proti chybám.

Mezi podobné technologie patří např. AJAX, Microsoft Silverlight, XUL nebo JavaFX.

Podrobnější informace

  1. Adobe Flex. Česká Wikipedie (cs.wikipedia.org), 16.5.2009.
  2. Oficiální stránky Adobe Flex (angl.). Stránky Adobe (www.adobe.com).

Výskyt pojmu