Po několika letech provozu nám správce projektu ObalkyKnih.cz – Městská knihovna v Praze – zadal vytvoření nového designu a nakódování šablon tak, aby je bylo možné snadno nasadit na stávající systém, který se za poslední dobu značně rozrostl.


Služba ObalkyKnih.cz má za cíl vytvořit širokou databázi fotek obálek knih a informací o těchto knihách. V tuto chvíli obsahuje téměř 700 000 obálek a 60 000 obsahů knih. Navíc je k dispozici jednoduché API, které využívá přes 130 knihoven.

Na počátku byl wireframe

Na základě zadání a požadavků Městské knihovny v Praze jsme společně vyladili model webu tak, aby se uživatelé necítili změnou designu zmatení, aby nový web dával větší smysl a snáze se používal.

Na jeho základě pak následovalo vytvoření grafického návrhu několika zásadních stránek.

Přehledný design

Design do určité míry vychází z nového loga, které jsme nedávno navrhli. Hlavní barvou je tedy modrá.

Web jsme navrhli tak, aby bylo možné využít několika různých rozložení obsahu stránky. Jiný layout je použitý na homepage, jiný na detailu obálky a na běžné stránce je dokonce volitelný pravý sloupec, ve kterém lze podle potřeby zobrazovat dodatečné informace.

Velkou výhodou nového vzhledu stránek je čistota a přehlednost. Ve vrchní části je vedle loga velké menu s ikonami. Pod touto hlavičkou je pak stálý box, ve kterém jsou přístupné hlavní funkce a informace, které návštěvník očekává. Může se zde přihlásit, spravovat svůj účet a vyhledávat knihy. Dále jsou zde stručné statistiky z databáze a odkaz na správce projektu.

Šablony s doplňujícími skripty

Po navržení designu přišlo na řadu také nakódování šablonXHTML a CSS. Povedlo se nám vytvořit čistý kód, v němž se snadno zorientuje i člověk, který ho vidí poprvé. Umožnili jsme tak rychlou implementaci a nasazení nového vzhledu ve velmi krátkém čase.

Součástí vytvoření statických šablon bylo také jejich obohacení o několik JavaScriptových funkcí. Díky nim je web ještě lépe použitelný a působí příjemným moderním dojmem.

Zaujala vás naše práce?

Chcete pro svůj projekt také nový design a šablony? Rádi vám vytvoříme analýzu a wireframe tak, aby co nejlépe vyhovoval vašim potřebám, ale především tomu, co očekávají vaši návštěvníci. Váš web bude dávat smysl a lépe fungovat. Kontaktujte nás, budeme se na vás těšit.